Parādu lukturis

Ar parādiem ir tā – tajos viegli iekļūt, sarežģīti izkļūt. Taču izeja ir vienmēr! Mēs apkopojām trīs punktu rīcības plānu, kurā atradīsi iespējas un ieteikumus, ko darīt, lai atkal būtu tīrs no parādiem.

Šis, iespējams, ir visnepatīkamākais –
rūpīgi izskaiti, cik esi parādā!

Apsēdies, paņem lapu un vienā stabiņā saraksti:

  • Kam esi parādā
  • Cik esi parādā
  • Cik ilgi būsi parādā
  • Kādi vēl izdevumi Tev ir katru mēnesi

Bet blakus stabiņā to, cik pret šiem parādizdevumiem ir Tavi ikmēneša ienākumi.

Tad Tu sapratīsi, cik patiesībā Tev paliek pāri katru mēnesi dzīvošanai.
Un iesākumam nepārkāp šo summu, piemēram, ņemot klāt vēl parādus! Jo summa tikai augs, bet nauda dzīvošanai saruks.

Tagad, kad zini, cik naudas Tev paliek dzīvošanai, izspried, vai ar to pietiek. Ja nē, Tev ir jāmeklē risinājums, kā iegūt papildus līdzekļus, neņemot kārtējo parādu. Tālāk atradīsi dažus ieteikumus, kā risināt šo situāciju. Jā – tie var nebūt patīkami, taču atceries, ka šobrīd galvenais ir tikt ārā no parādiem un tik ātri, cik vien iespējams! Tu vēlāk sev par to pateiksies!

Nepērc to, ko Tev īsti nevajag!

Kafija, saldumi, limonādes, alkohols.. nu Tu jau saprati. Katrā pirkumā var nešķist daudz, taču, ja sarēķināsi, cik uz to aiziet visā mēnesī, summa Tevi var pārsteigt. Nav jāatsakās pa visam, taču vismaz tik, cik vari!

Mēģini iekrāt!

Jā, tas var šķist neiespējami, taču Tev jāatceras, ka negaidīti tēriņi atgadās visiem. Un gudrāk tikt ar tiem galā, ja esi iekrājis, nevis uzņemoties kārtējo parādu.

Paplašini darba iespējas!

Apdomā, vai nevari kaut kur piestrādāt pa vakariem vai brīvdienās – tikai tik ilgi, kamēr nomaksāsi parādus!

Tev ir automašīna?

Ja dzīvo pilsētā, iespējams, Tev automašīna ir mazāk nepieciešama, kā varētu šķist. Apsver iespēju to pārdot, naudu novirzīt parādu dzēšanai un kādu laiku pabraukāt ar sabiedrisko transportu vai divriteni!

Apvieno parādus!

Ja esi parādā vairākiem aizdevējiem, apsver parādu apvienošanu, it sevišķi jau, ja Tev ir ātro kredītu parādi! Tas atvieglos budžeta plānošanu un noņems slogu domāt kam, kad un cik jāpārskaita. Taču izvēlies kredītu ar fiksētu atmaksas grafiku! Nekādā gadījumā neuzķeries uz kredītlīnijas piedāvājumiem!

Lai atmaksātu parādus, neriskē ar azartspēlēm vai loterijām – tās nav radītas, lai tajās uzvarētu.

Neieķīlā nekustamo īpašumu, ja Tev tāds ir! Atceries – jumtam zem galvas ir vislielākā vērtība.

Nekavē parādu maksājumus, jo tā Tu iekulsies nokavējuma procentos, un parāds tikai augs. Ja iespējams, mēģini vienoties, ka parādu atmaksas datums ir uzreiz pēc Tavas algas – tā Tev pašam būs vieglāk saplānot, cik daudz vari tērēt līdz nākamajai algai.

Apsver apdrošināšanas līgumu!
To piedāvā vairums kredītdevēju un tas ļaus, piemēram, nemaksāt parāda maksājumus, ja esi pēkšņi zaudējis darbu vai saslimis.

No šī gada ir likuma grozījums, kurš nosaka, ka, ja kredītdevējs Tev piešķīris aizdevumu, neizsverot Tavu patieso spēju atmaksāt aizdevumu, Tu vari vērsties pret viņu. Ja varēsi šo faktu pierādīt, tas no parāda neatbrīvos, taču pārmaksātie procenti ievērojami saruks.